Rozdelenie výstav

Výstavy majú dlhoročnú tradíciu a ich cieľom je predvedenie čistokrvných psov k ohodnoteniu ich exteriéru -vzhľadu. Nie sú však len prehliadkou krásnych psov, ale tiež chovateľských výsledkov, úspechov i neúspechov. Rozhodca tu najskôr posudzuje medzi sebou jedincov rovnakého plemena (zvlášť psov a suky) , ktorí sú rozdelení do rôznych tried. Neskôr víťazi plemien a skupín súperia medzi sebou o najkrajšieho psa celej výstavy.

Výstavy sa konajú pod záštitou organizácie FCI (Medzinárodná kynologická federácia) a národné a oblastné aj pod záštitou SKJ (slovenská kynologická jednota)

Prebiehajú tu takisto rôzne súťaže – najlepšia chovateľská skupina, najlepší pár psov, junior handling a iné.

 

Podľa typu a následne celkového hodnotenia sa výstavy delia na:

Oblastné a krajské
Národné
Medzinárodné
Svetové a európske
Klubové
Špeciálne

 

Príprava na výstavu vyžaduje dlhodobú starostlivosť o psíka od starostliovsti o jeho srsť cez nácvik postoja a behu vo výstavnom kruhu až po papierové formality (potvrdenie očkovacieho preukazu, vyplnenie prihlášky a zaplatenie výstavných poplatkov) bez ktorých sa vodič psa nedostane na výstavu. Pes musí byť pred výstavou v perfektnej kondícií, vhodne upravený (ostrihaný, vytrimovaný, vyčesaný, okúpaný, musí mať v poriadku chrup, ostrihané pazúriky, čisté uši a samozrejme aj oči.) Dôležitá je aj voľba správneho oblečenia vodiča, ktorý by mal ladiť s výstavným psíkom.

Výstavy – tituly

Poriadok pre udeľovanie titulov krásy SKJ a FCI
Poriadok pre udeľovanie titulu Slovenský šampión krásy
Poriadok pre udeľovanie titulu Slovenský šampión krásy mladých
Poriadok pre udeľovanie titulu Slovenský grand šampión
Poriadok pre udeľovanie titulu Slovenský šampión veteránov
Poriadok pre udeľovanie titulu Medzinárodný šampión krásy (Interchampion)