História plemena

Írskeho setra považujú všeobecne za najkrajšieho poľovného psa, hlavne pre jeho hodvábnu tmavočervenú až mahagónovú farbu a majestátne držanie tela. Nie je to však len farba srsti a elegancia, ktorou toto plemeno vyniká. Setre sú vynikajúci bežci, ohromne rýchli, vytrvalí s jemným čuchom a spoľahlivým vystavovaním. Povahovo je to plemeno veľmi inteligentné, priateľské, hravé v ktorom každý člen rodiny nájde oddaného a pozorného spoločníka.

Všetky setre majú pravdepodobne rovnakých predkov – dlhosrsté a pestro bielo sfarbené psy, známe z olejových malieb z 15 st. Na vyšľachtení setrovitých psov sa podieľali Španiely zo psov typu španiela. Írsky červený seter bol však vyšľachtený v Írsku ako pracovný poľovnícky pes a pochádza z Írskych červeno-bielych setrov a neznámych jednofarebných červených psov. Od začiatku boli Irske setre používané predovšetkým ako pracovné poľovné psy. Krása tohto impozantného psa dala chovateľom podnet k predvádzaniu psov na výstavách až neskôr. V súčasnosti je Írsky seter veľmi obľúbený nielen u poľovníkov ale vďaka svojej priateľskej povahe a oddanosti aj ideálny pre rodiny s deťmi alebo rodinné páry.

 

Írsky seter patrí do skupiny VII – Stavače

Úlohou stavačov je drobnú zver s vysokým nosom vyhľadať vystaviť na rozkaz ju vytlačiť z porastu a postrelenú zver dohľadať a aportovať. Sú to všestranné psy, vhodné pre prácu na vode, v poli a v lese, lebo sústredujú v sebe toľko vlastností vhodných na všestranné využitie, že si toto meno aj plne zaslúžia.